Ból gardła – jak sobie z nim poradzić?

Każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył problemów, kiedy to ból gardła uniemożliwiał zwyczajne mówienie, a także sprawiał, że ciężko było przełknąć nawet ślinę. Ból tego typu jest dosyć uciążliwy, może być skutkiem zapalenia, czy infekcji. Istnieje wiele sposobów na to, by sobie z nim poradzić.

Domowe sposoby na ból gardła

Wcale nie trzeba od razu sięgać po silne środki chemiczne. Czasem warto najpierw zmierzyć się z problemem i spróbować wyczarować metody, którymi nawet nasze babcie skutecznie radziły sobie z bólem, drapaniem, a nawet chrypką. Co na ból gardła będzie najlepsze?
Jedną z takich metod są płukanki. Są one bardzo proste, a zarazem szybkie do wykonania. Najlepiej w tym celu skorzystać z ziół, które mają działanie przeciwzapalne, ale również przeciwbakteryjne. Dzięki nim nie tylko złagodzi się powstały ból, ale także zmniejszy się ryzyko namnażania kolejnych koloni bakterii w naszym gardle.
Jeszcze innym polecanym sposobem są przygotowane własnoręcznie w domu napary. Są one o tyle lepsze od płukanek, że u niektórych może występować odruch wymiotny, kiedy maja przepłukać swoje gardło. Wtedy lepiej będzie sięgnąć właśnie po napary. Smak takich herbatek potrafi być specyficzny w zależności od wykorzystanych ziół. Do wszystkiego można się jednak przyzwyczaić. Jak przygotować taki napar? Wystarczy łyżeczkę suszonych ziół zalać przegotowaną wodą i chwilę odczekać. Później bez problemu można sięgnąć po napar i pić go niewielkimi łykami. Śluzówka gardła zostanie nawilżona, a my poczujemy się znacznie lepiej i odczujemy natychmiastową ulgę. Dobry napar można przygotować z tymianku, ale także z lipy.

Syropy i okłady

Jak się jednak okazuje, sposoby na ból gardła nie ograniczają się wyłącznie do dwóch wyżej przedstawionych. W domu można także przygotować odpowiedni syropek, chociażby na bazie cukru i cebuli. W tym celu należy przygotować szklany słoiczek. Kolejno wkładamy do niego pokrojoną cebulę i posypujemy dwiema łyżkami cukru. Wystarczy taką mieszankę na około godzinę pozostawić w ciepłym miejscu, najlepiej na grzejniku, by już po tym czasie cieszyć się zdrowym syropem własnej roboty. Kilka razy dziennie po łyżeczce, a gardło w szybszym tempie wróci do formy. Taki syrop można także wykonać z buraków, czy z połączenia czosnku z miodem. Wszystkie te naturalne składniki to witaminowa dawka siły i witalności, a także zdrowia i odporności. Warto poświęcić chwilę i zadbać o siebie oraz swoich bliskich. Na ból gardła pomogą również okłady z ostudzonych i zgniecionych ziemniaków ugotowanych w łupinkach otulonych w ścierkę i w takiej formie przyłożonych do szyi.

Przyczyny oraz objawy bólu w gardle

Wiele osób zadaje sobie pytanie, skąd tak właściwie bierze się ból gardła. Przyczyny tego stanu można dopatrywać w infekcji wirusowej, ale także w ataku bakteryjnym migdałków, czy w nadmiernym przesuszeniu śluzówki. Wtedy właśnie najczęściej zaczyna pojawiać się drapanie i ból, który nieleczony może przerodzić się w poważniejsze dolegliwości.
Co najczęściej dzieje się, kiedy nagle atakuje ból gardła? Objawy to m.in. pewne podrażnienie i uczucie dyskomfortu w gardle, a także chrypka, problemy podczas przełykania i zmniejszony apetyt. To również bóle mięśni i stawów, ale nie można zapomnieć także o bólach głowy i stanach podgorączkowych.