Ból głowy – jakie rodzaje możemy wymienić?

Nie ma nic gorszego, jak nagle pojawiający się ból głowy, który często nie przemija ot tak po prostu już po kilku minutach. Zazwyczaj trwa od samego rana do wieczora, przez co psuje cały dzień i wszystkie plany. Jak się jednak okazuje, rodzaje bólów głowy są bardzo zróżnicowane. Jakie możemy wymienić?

Ból głowy z tyłu

Taki ból najczęściej występuje, kiedy jest się przemęczonym po całym dniu pracy. Czasem powoduje go również naciągnięcie mięśni na karku lub zwyczajne przeziębienie, kiedy okres zimowo- jesienny zbiera żniwa w postaci licznych zachorowań. Niekiedy jest to także objaw zmieniającego się ciśnienia. Taki ból może utrzymywać się od kilku godzin, do nawet kilku lat w zależności od jego przyczyn i innych schorzeń.

Klasterowy ból głowy

Jest to rodzaj bólu uznawany za jeden z najsilniejszych w obrębie głowy. Klasterowy ból głowy nosi nazwę zespołu Hortona i może powodować liczne irracjonalne zachowania, jak chociażby usilne uderzanie głową w ścianę. Ciężko jednoznacznie określić przyczyny takiego stanu. Określa się go jednak jako rozdzierający i bardzo intensywny. Może doprowadzić do łzawienia, wycieku z nosa, a nawet do mocnego przekrwienia spojówek.

Ból głowy w skroniach

Ten rodzaj bólu potrafi dopaść każdego nawet kilka razy w ciągu jednego miesiąca. Ma on zróżnicowany czas trwania i nigdy nie można jednoznacznie stwierdzić, czy obecny atak jest ostatnim. Ból ten jest określany bólem tępym oraz ściskającym, a najczęściej objawia się jako napięciowy ból głowy. Charakterystyczne dla niego jest to, że często pojawia się u osób opanowanych przez stres, przemęczonych, a także głodnych i odwodnionych. Zazwyczaj towarzyszy mu spora nadwrażliwość na hałasy, zmęczenie i problemy ze snem.

Pulsujący ból głowy

Wspomniany rodzaj bólu ma często wiele wspólnego z migreną. Zazwyczaj pojawia się nagle jako tętniący punkt z jednej strony głowy. Osoby próbujące uporać się z taką przypadłością często mają ataki trwające nawet kilka dni. Może również dojść do sytuacji, w której pojawia się dodatkowe skutki w postaci wymiotów, nudności, światłowstrętu, czy nadwrażliwości na zapachy oraz różne dźwięki. Więcej o pulsującym bólu głowy przeczytasz w artykule.

Jak sobie radzić z bólem?

Kiedy dopada nas opisywana dolegliwość, od razu powstaje w naszej głowie pytanie, co na ból głowy może okazać się najskuteczniejsze? W takiej sytuacji warto sięgnąć po kilka sposobów łagodzących ów stan.
Jednym z nich jest wypijanie chłodnej wody małymi łyczkami w taki sposób, by w ciągu godziny wypić jeden litr. Nawodnienie organizmu może pomóc w walce z bólem. Warto także w miarę możliwości udać się na spokojny spacer i wziąć kilka głębszych oddechów, by dotlenić swój mózg. Niekiedy pomocne okazują się również chłodne okłady na czoło oraz na skronie. Dają one szybki efekt łagodzący. Czasem lepiej sięgnąć po jakiś napar ziołowy lub wykonać sobie aromaterapię z pomocą olejków eterycznych. Z pewnością pomoże także delikatny masaż karku oraz barków. Kiedy w tym miejscu powstaje napięcie, ból także może się pojawić.

Ból głowy. Przyczyny

Przyczyn bólów w obrębie głowy może być wiele. Czasem wystarczy nieco się zestresować, czasem spać zbyt długo lub wręcz przeciwnie- zbyt krótko. Niekiedy jest to odwodnienie, a zdarza się również, że do takiego stanu doprowadza nas jakaś groźniejsza choroba. Gdy bólowi towarzyszy niedowład kończyn, problemy z mową lub niemożność przysunięcia brody do klatki piersiowej, trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza.
Silne objawy wykazują także migrenowe bóle głowy, podczas których może dojść do pojawienia się aury, kiedy to dochodzi do zaburzeń wzrokowych, problemów z mową i zaburzeń równowagi. By mieć pewność, że nic poważniejszego niż migrena nam nie dolega, należy zaczerpnąć porady lekarskiej.