bol-kregoslupa-na-poczatku-ciazy-co-moze-oznaczac

Ból kręgosłupa na początku ciąży – co może oznaczać?

Kiedy kobieta jest pierwszy raz w ciąży to bardzo uważnie przygląda się temu wszystkiemu co dzieje się z jej organizmem, a w tym czasie dzieje się bardzo dużo. Dlatego też, tak ważne jest to, żeby wiedziała, czym powinna się przejmować i kiedy natychmiast powinna się udać do lekarza, a które z odczuwanych dolegliwości są normalne dla tego okresu i nie trzeba od razu umawiać się na wizytę. Im większa będzie wiedza na ten temat, tym z pewnością będzie lepiej, bo kobieta w ciąży będzie spokojniejsza.

Ból kręgosłupa w ciąży – czy trzeba się martwić?

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele różnych zmian. Co więcej, dochodzi do rozluźnienia więzadeł i stawów, a to może powodować, że w różnych miejscach ciała zacznie się pojawiać ból. Zwiększona masa ciała, a także przesunięty środek ciężkości mogą spowodować, że pojawi się ból kręgosłupa na początku ciąży. Chociaż nie będzie on najprzyjemniejszym doznaniem, to z pewnością nie trzeba się tym przejmować, bo w żaden sposób nie będzie on zagrażał dziecku.

Co ważne, taki ból kręgosłupa w ciąży można zmniejszyć, poprzez rezygnację z butów na obcasie, przez pilnowanie wagi, bo każdy dodatkowy kilogram będzie obciążał niepotrzebnie kręgosłup. Jeśli chcemy, aby ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży przestał nam przeszkadzać, to warto siadać w odpowiedni sposób, a więc tak, abyśmy miały kręgosłup podparty, bo wówczas nie będzie on wykrzywiony w nienaturalnej postawie.

Ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży – konieczna wizyta u lekarza

Jeżeli nasz ból kręgosłupa na początku ciąży będzie nam bardzo dokuczał, jeśli zrezygnujemy ze wszystkiego co dodatkowo go pogłębia, a mimo to nadal będziemy miały problem z bólem, to warto iść do lekarza. Dzięki niemu będzie można określić, co jeszcze można zmienić w swoim funkcjonowaniu, tak aby nie obciążać dodatkowo kręgosłupa.

Co więcej, pomoże nam on dokładniej kontrolować wagę, tak aby czasami ból kręgosłupa na dole w ciąży jeszcze bardziej się nie pogłębiał. A jeśli nie będzie żadnych innych przeciwwskazań, to może się okazać, że zostaną też zaproponowane delikatne ćwiczenia, które nie wyrządzą żadnej szkody, a jednocześnie pomogą odprężyć kręgosłup i mięśnie, które się przy nim znajdują. Wszystko jednak musi się odbywać pod okiem specjalisty, tak aby mógł on ocenić, czy przypadkiem nie zrobimy krzywdy sobie, albo dziecku.

Jeżeli tylko coś nas niepokoi to trzeba szukać informacji na ten temat. Może się okazać, że mama, siostra czy koleżanka miały tak samo i jest to coś normalnego w tym okresie. Jeśli jednak ból będzie się utrzymywał i dodatkowo będzie przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu, to już obowiązkowo powinnyśmy udać się do lekarza, tak aby on swoim fachowym okiem mógł ocenić, czy to faktycznie jest normalne.

Co więcej, może się okazać, że będzie on w stanie podpowiedzieć nam jakieś rozwiązanie, dzięki któremu będziemy mogły znacznie ograniczyć ten ból i co więcej, będziemy wiedziały, w jaki sposób można sobie przynieść ulgę w codziennym funkcjonowaniu.