Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym – objaw związany z wieloma dolegliwościami

Bóle pleców to niezwykle powszechna dolegliwość, która może się pojawić u osób w każdym wieku, a wywołuje je całe mnóstwo bardzo różnorodnych czynników. Niezależnie od tego, która część pleców nas boli zawsze zalecana jest konsultacja lekarska, a już na pewno powinniśmy udać się do specjalisty, jeżeli boli nas kręgosłup w odcinku piersiowym.

Ból bólowi nierówny

Warto wspomnieć o tym, że istnieje bardzo wiele różnych rodzajów bólu kręgosłupa związanych z ich intensywnością. Niektóre dolegliwości bólowe są tak silne, że po prostu uniemożliwiają poruszanie się, jak w przypadku wypadającego dysku, bóle pozabiegowe, np. po znieczuleniu zewnątrzoponowym, ból związany z wszelkiego rodzaju urazami, wypadkami, menstruacją i tak dalej. Czasem wystarczy chwila odpoczynku, aby ból przeszedł, czasami przyjęcie dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, a innym razem nawet przepisane przez lekarza proszki nie przynoszą ulgi i konieczne jest wstrzykiwanie specjalnych blokerów.

Ból pleców w odcinku piersiowym – przyczyny

Odcinek piersiowy kręgosłupa to aż 12 kręgów o dosyć ograniczonej ruchomości. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów wewnętrznych niezwykle ważnych dla organizmu takich jak serce czy płuca. Czasem jednak plecy właśnie w tym miejscu zaczynają nas boleć. Jaka może być tego przyczyna? Jest ich całkiem sporo, do tych najczęściej występujących można jednak zaliczyć między innymi: siedzący tryb życia, zbyt wysoką masę ciała, praca siedząca związana z pochylaniem ciała do przodu, zbyt duży, ciężki biust czy też niewielka lub praktycznie zerowa aktywność fizyczna. Oczywiście za tego rodzaju dolegliwości bólowe odpowiadają także wszelkiego rodzaju urazy, wypadki czy też stany zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Bieganie a ból pleców

Osoby cierpiące na ból pleców tak silny, że nie potrafią się nawet ruszyć, z pewnością nawet nie myślą o bieganiu, ale wszyscy inni chorzy powinni go spróbować. Podczas biegania poruszają się niemalże wszystkie mięśnie, kręgosłup rozciąga się i prostuje, a do naszego organizmu dostaje się ogromna ilość  tlenu, który jest niezbędny nie tylko do naszego życia, ale i do dobrego samopoczucia: jeśli dostarczamy go organizmowi w zbyt małej ilości czujemy się senni i zmęczeni. Warto rozważyć tego rodzaju aktywność fizyczną, tym bardziej, że współcześnie powstaje wiele ścieżek dla biegaczy.

Umiarkowany ból pleców – bieganie najlepszym lekarstwem

Bieganie to samo zdrowie: w taki sposób nie tylko budujemy swoją kondycję, rozciągamy zastane mięśnie, bolący kręgosłup i spalamy kalorie, ale i możemy poprawić swoje samopoczucie. Wszystko to dlatego, że podczas intensywnego wysiłku jakim jest przebiegnięcie kilku czy też kilkunastu kilometrów wydzielają się spore ilości endorfiny, hormonu, który w bezpośredni sposób wpływa na poprawienie się naszego nastroju i samopoczucia. Warto w tak prosty i dostępny dla każdego sposób zatroszczyć się nie tylko o swój kręgosłup, ale także o swoją psychikę i wpłynąć przy okazji na polepszenie się naszego nastawienia do życia.