Ból mięśni i stawów – skąd się bierze i jak radzić sobie z dolegliwościami?

Kiedy bóle mięśni i stawów są na tyle dokuczliwe, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, często właśnie wtedy udajemy się na wizytę do swojego lekarza pierwszego kontaktu. Nigdy jednak nie wolno lekceważyć takiego stanu, ponieważ może on być przyczyna poważniejszych chorób, jak chociażby choroby zwyrodnieniowej, a nawet zapalenia stawów pod względem reumatoidalnym. A to nie są przelewki. Niektóre bóle stanowią natomiast efekt przeziębienia lub grypy, kiedy to organizm stara zwalczy się opanowującą go infekcję wirusową.

Dokuczliwe bóle mięśniowe i stawowe

Ból mięśni może występować albo miejscowo, albo w całym ciele. Zazwyczaj są to stany bólowe przewlekłe o ostrym nasileniu. Przykre dolegliwości mogą mieć swoje podłoże o charakterze pierwotnym, ale również wtórnym, czyli będące skutkiem innych chorób. Tak samo sytuacja klaruje się, jeżeli chodzi o bóle stawów.
Każda z wyżej wymienionych dolegliwości może być spowodowana nadmiernym wysiłkiem organizmu, ale również zbyt długim treningiem sportowym. Niekiedy urazy mechaniczne, jak chociażby uderzenia, czy potknięcia sprawiają, że dochodzi do uszkodzenia tkanek o różnym nasileniu, a to przekłada się na uciążliwe bóle. Organizm reaguje w taki sposób również po nadmiernym wysiłku fizycznym spowodowanym ciężką pracą oraz podnoszeniem przedmiotów o zbyt dużej wadze w nieprawidłowy sposób. Także złamania i zwichnięcia przyczyniają się do licznych konsekwencji na tle zdrowotnym. Należy jeszcze wspomnieć tutaj o nadwadze oraz stresie, które mogą pośrednio spowodować ból stawów. Przyczyny wyżej wymienione to tylko nieliczne, najbardziej charakterystyczne i powszechne powody bólu mięśniowego i stawów.

Co zrobić, gdy obezwładniający ból przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu?

Nie ma żadnej innej rady, jak tylko szybka konsultacja lekarska. Gdy dochodzi do poważniejszych powikłań i pojawia się ból wszystkich stawów, może to świadczyć o nasilającym się stanie zapalnym, czy o chorobie zwyrodnieniowej. Częstą przyczyną jest również reumatoidalne zapalenie stawów. Doraźnie na ból stawów może pomóc zimny okład. W tym celu warto posłużyć się lodem lub zakupić specjalne żele zmniejszające objawy. Należy również odciążyć bolesny staw i ograniczyć jego aktywność, ponieważ dalsze ruchy mogą przyczynić się do powstania następnych jego uszkodzeń. Kolejny krok to już tylko oczekiwanie na wizytę lekarską.
Kiedy natomiast silny ból wszystkich mięśni rozłoży nas na łopatki, głównym tego powodem może być zbierająca nas infekcja wirusowa, czyli grupa albo przeziębienie. Kiedy jednak ból po chorobie nie przemija, a stanowi nieodłączną część naszej codzienności, trzeba obowiązkowo udać się do lekarza i zaczerpnąć porady specjalisty. Dopiero po serii badań okaże się, co tak naprawdę wpływa tak szkodliwe na nasz organizm. Przyczyn takich dolegliwości jest wiele. Mogą to być choroby wirusowe, tężec, czy zapalenie mięśni. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich możliwych chorób. Panika nie jest jednak wskazana.
Powstaje pytanie, co na ból mięśni będzie najlepiej zastosować? Odpowiedź jest prosta. Bez specjalistycznej konsultacji niczego nie można być całkowicie pewnym oraz nie można wdrożyć odpowiedniego leczenia.