Ból pleców – skąd się bierze i jak z nim postępować?

Bardzo wiele czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych wpływa na to, czy w swoim życiu doświadczy się tego niechlubnego zaszczytu, jakim jest dokuczliwy ból pleców. Często właśnie ze względu na rozległą ilość możliwych przyczyn takiego stanu ciężko jest od razu stwierdzić, co powoduje przykre dolegliwości i utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Co powoduje ból?

Kiedy zaczyna nam dokuczać ból pleców, przyczyny tego stanu mogą być zarówno bardzo prozaiczne, jak i poważne. Najczęściej jednak jest to następstwo siedzącego trybu życia, chociażby z powodu pracy. Wiele godzin przy biurku w jednej pozycji sprawia, że napinają się nasze mięśnie, a brak ruchu nie pozwala na ich rozluźnienie.
Jeżeli do tego dopisać brak jakiegokolwiek wysiłku fizycznego, sportu, a także częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, efekt bolesnych dolegliwości jest nie do uniknięcia.
Kolejna możliwość nawracających problemów z kręgosłupem to wady postawy, zarówno wrodzone, jak i nabyte. Wymienić tutaj można przede wszystkim skoliozę, lordozę oraz kifozę. Sprzyjają one powstawaniu częstych dolegliwości praktycznie na każdym odcinku kręgosłupa. Warto nadmienić tutaj, że ból kręgosłupa występuje zazwyczaj wtedy, gdy podczas ruchu oraz wykonywania wielu czynności nasilają się dokuczliwe objawy, a po zażyciu odpoczynku w celach regeneracji objawy te ustępują.
Ból pojawi się również wówczas, gdy nadwyręży się plecy i mięśnie. Gdy dojdzie także do bólu w plecach połączonego ze sztywnością karku, istnieje prawdopodobieństwo przepukliny. Charakterystyczne dla tego stanu chorobowego jest także pojawienie się problemu z wykonaniem skłonu do przodu, a także ból promieniujący do żeber nasilający się głównie podczas śmiechu. Są to jednak kwestie, które obowiązkowo należy skonsultować z lekarzem, ponieważ tylko on na podstawie badań może jednoznacznie określić przyczyny nawracających dolegliwości.

W jaki sposób objawiają się problemy zdrowotne z kręgosłupem i plecami?

Kiedy pojawi się ból kręgosłupa, objawy mogą być dosyć charakterystyczne. Zazwyczaj takiemu bólowi towarzyszy również ból głowy, szczególnie kiedy chodzi o odcinek szyjny kręgosłupa. Powodem jest zaburzenie rytmu krążenia krwi, czego skutkiem jest nieprawidłowe ukrwienie oraz przeciążenie mięśniowe.
Następny, choć rzadko kojarzony objaw to także zaparcia oraz wzdęcia, ale również bóle, które mogą przypominać dolegliwości związane z zapaleniem wyrostka. W przypadku kobiet problemy z kręgosłupem mogą objawiać się ponadto bolesnym miesiączkowaniem.
Nie wolno lekceważyć także drętwienia rąk, osłabionego czucia w kończynach i problemów z oddychaniem. Wszystkie mogą tyczyć się przeciążonego kręgosłupa, który właśnie w ten sposób alarmuje o swoim stanie.
Na ból kręgosłupa nie ma jednoznacznego lekarstwa. Od przyczyn jego powstawania i ewentualnych schorzeń w jego obrębi zależy dobór odpowiedniego leczenia, terapii, a nawet rehabilitacji. Są to jednak działania oparte na wystawionej przez specjalistę medycyny diagnozie. Im wcześniej rozpocznie się profilaktykę względem swoich pleców, tym dłużej ustrzeże się je przed zdrowotnymi problemami.