Ból u dzieci – kiedy dziecko skarży się na brzuch

Gdy dziecko zaczyna chorować to zazwyczaj związane również z jego ciągłym płaczem, który potrafi spędzić sen z powiek także rodzicom. Nigdy jednak nie można lekceważyć objawów zgłaszanych przez dziecko, ponieważ jego mały organizm ze względu na wiek może jeszcze nie do końca radzić sobie chociażby w przypadku niewłaściwej diety. Ból brzucha u dziecka to powód to zastanowienia. Czasem może oczywiście okazać się prozaiczny, jak przejedzenie jakąś tłustą potrawą lub słodyczami. U mniejszych dzieci natomiast lubią występować kolki. Wszystko zależy od wieku naszego potomka.

Jak radzić sobie z bólem?

Jeżeli przyczyną takich dolegliwości u niemowlęcia jest kolka, wtedy również pojawia się ból brzucha u dziecka. Co podać? Nasuwa się takie pytanie w głowach początkujących rodziców. Nie chcą oni sami decydować, by nie zaszkodzić swojemu maluchowi. Najczęściej stosuje się wtedy delikatne napary na bazie rumianku, kopru włoskiego lub melisy. Specjalne napary o odmierzonych proporcjach można nabyć także po konsultacji z lekarzem i farmaceutą. Pomaga także masaż brzuszka i letnie okłady.

Zatrucia pokarmowe

Niekiedy okazuje się, że przyczyną są zatrucia pokarmowe, które powodują ból brzucha u dziecka. Jak pomóc, gdy dziecko ma dodatkowo biegunkę i wymioty, jest osłabione, a po zmierzeniu temperatury rodzic do listy objawów musi jeszcze dopisać gorączkę? Oczywiście należy udać się do lekarza, by upewnić się, że właśnie zatrucie jest powodem takiego stanu. Niekiedy dzieci nie tolerują takich pokarmów, jak jajka i produkty mleczne. Czasem po prostu produkt spożywczy upadł im na podłogę, a one niespodziewanie podniosły go i nadal prowadziły jego konsumpcję. Wtedy znajdujące się na nim bakterie przyczyniają się właśnie do zatruć. Jeśli lekarz stwierdzi jednoznacznie o zatruciu, z pewnością zaleci dużo płynów, by dziecko nie odwodniło się, a także środki oparte na składnikach uzupełniających elektrolity i sole mineralne.

Zapalenie wyrostka

Długotrwały ból brzucha u dziecka nie jest dobrym objawem. Nigdy nie można go zlekceważyć i najlepiej jak najszybciej poradzić siew tej kwestii lekarza. Kiedy ból pojawia się szczególnie w okolicy pępka i promieniuje do prawego boku, może to być oznaką zapalenia wyrostka. Często dzieci podkulają wtedy nóżki, bo w ten sposób ból nie jest już aż tak przenikliwy i dokuczliwy. Na ból brzucha u dziecka nie pomagają żadne naturalne herbatki i nie ma żadnej poprawy, a do tego dochodzi gorączka, wtedy trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty.

Pasożyty

Brzmi to może nietypowo, jednak w ludzkim organizmie także mogą zalęgnąć się pasożyty, które potrafią przyprawić każdego o duży ból. Częsty ból brzucha u dziecka, szczególnie po jedzeniu, może świadczyć właśnie o takiej przypadłości. Do tego biegunki oraz oddawanie przez dziecko kału o mocno nieprzyjemnym zapachu to tylko kolejny objawy, który może świadczyć o glistach w układzie pokarmowym. Po wizycie lekarskiej zazwyczaj wykonuje się w tym kierunku badania kału. Gdy wyniki potwierdzą pasożyty, wtedy leczeniu musi zostać poddana cała rodzina.
Jak widać, istnieje wiele przyczyn, które mogą wpływać na ból brzucha u dziecka. Przyczyny te są bardzo różnorodne, dlatego nigdy samodzielnie nie można podejmować się leczenia swojej pociechy, ponieważ problem może tkwić głębiej, niż na pierwszy rzut oka się nam wydaje.