bol-zeba-jak-radzic-sobie-z-zabkowaniem

Ból zęba – jak radzić sobie z ząbkowaniem?

O tym, że ból wywołany przez zęby nie jest niczym przyjemnym, wie każdy dorosły. Dlatego tak ważne jest to, żeby od razu usunąć źródło problemów, z czym nie będzie kłopotu, jeśli nasz ból wywołany jest chorym zębem. Jednak trzeba sobie zdawać sprawę także z tego, że bolesne jest nie tylko to, gdy zęby się psują, ale także to, gdy dopiero się wybijają. Oczywiście ten problem najczęściej dotyczy małych dzieci, którym dopiero wychodzą pierwsze zęby, jednak może się okazać, że o bolesności tego wydarzenia, dobrze wiedzą ci ludzie, którym wybijały się ósemki. Na szczęście, są sposoby, które mogą pomoc przy takim bolesnym ząbkowaniu, nawet jeżeli dotyczy ono kilkumiesięcznego dziecka, z którym nie będziemy mogli się normalnie porozumiewać.

Czy to idą zęby?

Nasze dziecko jest marudne, co chwilę popłakuje, nie chce jeść, a jednocześnie wszystko wpycha do buzi? Z pewnością mogą to być objawy wybijających się zębów, które prowadzą do tkliwości dziąseł, a to z kolei będzie prowadziło do ich pobolewania. Każde ich przygryzienie będzie kończyło się płaczem, a jednocześnie ich swędzenie sprawia, że dziecko chcąc przynieść sobie odrobinę ulgi, instynktownie wkłada do buzi twarde rzeczy. Takie ząbkowanie z pewnością nie jest łatwym przeżyciem, ani dla dziecka, ani dla jego otoczenia, dlatego warto wiedzieć, jak sobie z tym radzić. Przede wszystkim, warto w aptece zapytać o najlepszy żel na ząbkowanie. Dzięki niemu, nie tylko będziemy mogli zadziałać trochę jak znieczulenie, ale także smarując obolałe i opuchnięte miejsce, z jednej strony przyniesiemy dziecku ulgę poprzez jego schłodzenie, z drugiej warto też wykonać delikatny masaż, który także będzie miał idealne działanie na tego typu problemy. Jeśli jednak nasze dziecko przeżywa bolesne ząbkowanie i tego typu preparaty działają tylko na chwilę, to można się udać do pediatry. On będzie mógł przepisać odpowiednie syropy, które będą miały działanie przeciwbólowe i delikatnie uspokajające, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam zmniejszyć ból u takiego maluszka.

Jak jeszcze możemy sobie radzić?

Jeżeli zastanawiamy się, co na ząbkowanie można jeszcze zastosować, tak aby przynieść ulgę dziecku, to warto wiedzieć, że w sklepach będziemy mogli nabyć specjalne gryzaczki. Są one wypełnione wodą, dodatkowo są miękkie, bezpieczne i mają specjalne wypustki. Dziecko gryząc je masuje sobie dziąsła, a dodatkowo w bezpieczny sposób pomaga sobie przy ich swędzeniu. Jeżeli chcemy mu przynieść jeszcze większą ulgę, to zawsze możemy taki gryzaczek włożyć na parę minut do lodówki, a następnie taki schłodzony dać dziecku, dzięki czemu będzie działał trochę jak schłodzony kompres. Takie gryzaczki mają różne kształty i grubości, więc z pewnością znajdziemy taki, który będzie odpowiadał naszemu dziecku.
Ząbkowanie w większości przypadków, nie jest łatwym przeżyciem. Poza marudzeniem i płaczliwością, może się też pojawić biegunka, gorączka, czy katar. Jednak jest to coś, przez co każde dziecko, mniej lub bardziej boleśnie, musi przejść, a więc warto dołożyć starań, aby jak najbardziej ułatwić mu ten proces. To nie będzie trudne, jeśli tylko wyposażymy się w odpowiednie produkty.