Ból zęba w ciąży- jak załagodzić przykre objawy?

Wszystkie dolegliwości, które przyczyniają się do złego samopoczucia w ciąży, są zdecydowanie bardziej dokuczliwe, ponieważ kobieta w stanie błogosławionym jest już właśnie przez ów stan wystarczająco osłabiona. Kiedy dochodzi do tego jeszcze ból zęba w ciąży, z pewnością nie można go bagatelizować i koniecznie trzeba udać się na wizytę do swojego stomatologa w celu dokonania konsultacji medycznej. Zanim jednak dojdzie do wizyty, można doraźnie pomóc sobie domowymi sposobami, by w międzyczasie złagodzić cierpienie.

Olejek goździkowy lub goździki

Tymczasowo, zanim skorzysta się z pomocy specjalisty, warto wesprzeć się goździkiem lub olejkiem goździkowym. Na ból zęba w ciąży są to bezpieczne sposoby, które nie zaszkodzą dziecku, a mogą przynieść chociaż chwilową ulgę. Co do goździka, nie jest to wyłącznie rodzaj przyprawy, którą chętnie stosuje się w domowych kulinarnych przepisach. W goździku znajduje się bowiem eugenol, czyli substancja wykazująca właściwości znieczulające. Stosowany doraźnie i przyłożony do bolącego zęba pomaga uśmierzyć dolegliwości i przynieść ulgę kobiecie przy nadziei. Przyprawa ta może również zostać potraktowana jak guma do żucia. Wtedy zawarte w niej substancje złagodzą ból, a przy okazji odświeżą oddech.
Jeżeli zaś chodzi o olejek goździkowy, należy kilka kropel wylać na niewielki wacik, a ten z kolei przyłożyć do dokuczliwego zęba. Olejki mają to do siebie, że stanowią ekstrakt, a więc zintensyfikowaną ilość drogocennych składników w niewielkim stężeniu, dlatego ich działanie jest jeszcze bardziej skuteczne.

Nadwrażliwość zębów

Czasem okazuje się, że odczuwalny ból w zębie tak naprawdę nie świadczy o żadnej poważnej dolegliwości, czy zapaleniu, a jedynie o zwiększonej wrażliwości z powodu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety. Jeśli okaże się po wizycie stomatologicznej, że żadne bakterie ani kamień nie atakują jamy ustnej, a ból jest spowodowany wspomnianą już wyżej nadwrażliwością, wtedy warto posłużyć się płukanką z szałwii lub rumianku. Te zioła mają działanie przeciwzapalne i łagodzące, dlatego pomocą uśmierzyć przykre doznania.

Jak działa czosnek?

Niekiedy pod ręką jest ząbek czosnku, a to dobry znak dla kobiety, której właśnie ból zęba w czasie ciąży zaczął dokuczać. Wystarczy wziąć jeden ząbek i zaaplikować go w miejsce, w którym odczuwa się największy ból. By zapobiec jego przemieszczaniu się, można po prostu przygryźć go, a nawet delikatnie rozgryźć. Jest to jeden z babcinych sposobów, który nie tylko wesprze walkę z bólem przed wizytą u dentysty, ale także uodporni ząb oraz całą jamę ustną. Trzeba jednak uważać z jego ilością i częstotliwością. O ile jest on skuteczny, to przed planowaną wizytą nie jest najbardziej wskazany, ponieważ zapach z ust może być dosyć przykrym doznaniem dla lekarza, a nas wprowadzi w zakłopotanie.

Kiedy pojawia się ból zęba w ciąży, domowe sposoby nie są oczywiście ostateczną metodą jego wyeliminowania. Jest to tylko doraźna pomoc, która ma załagodzić objawy na czas oczekiwania na wizytę u dentysty.