Bóle menstruacyjne – co robić, gdy utrudniają codzienne funkcjonowanie?

Zdecydowana większość kobiet doskonale rozumie, co oznaczają bóle menstruacyjne. Często są one tak silne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Złuszczanie się śluzówki macicy nie należy do przyjemności i wiąże się z uciążliwym procesem obarczonym wspomnianym już wyżej bólem.

Jak złagodzić dolegliwości?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, które sposoby wpłyną najlepiej na każdą kobietę oraz jej organizm. Im więcej jednak zasad wprowadzi się do swojego życia, tym większa szansa, że bóle miesiączkowe przestaną ścinać z nóg i tak bardzo utrudniać życie.
Przede wszystkim trzeba uważać na to, co spożywa się w drugiej połowie cyklu miesiączkowego. Jeżeli chodzi o domowe sposoby na bóle menstruacyjne, zgodne z babcinymi radami należy unikać soli, a także wyeliminować w tym czasie wszystkie ostre przyprawy ze swoich kulinarnych przepisów. Dla niektórych pań może to być poświęcenie, jednak jeżeli zobaczą różnicę i comiesięczny ból przestanie sprawiać im aż tak dużą przykrość, z pewnością ucieszą się z takich pozytywnych zmian.
Sposoby na bóle miesiączkowe nie ograniczają się tylko do redukcji soli w swojej diecie. Dobrze będzie ją także uzupełniać o dodatkowe ilości magnezu oraz wapnia. Kiedy brakuje ich w organizmie, objawy podczas których jednym z najbardziej dokuczliwych jest właśnie ból, może zostać złagodzony.
To oczywiście nie wszystko. Wiele kobiet coraz bardziej przekonuje się również do wprowadzania do swojego życia bardziej zdrowych napojów, czyli naturalnych i świeżo wyciskanych soków lub po prostu wody mineralnej. Nic tak bowiem nie zwiększa dolegliwości bólowych, jak właśnie regularne sięganie po używki typu kawa i herbata, ale również cola. Dodatkowe ilości cukru i rożnych innych substancji nasilających objawy, a przy okazji szkodzących organizmowi nigdy nie będą świetną alternatywą dla szklanki wody.

Inne sposoby na bóle menstruacyjne

Domowe sposoby na bóle miesiączkowe to także wprowadzenie do swojego menu naparów o całkowicie naturalnym składzie, ponieważ składających się wyłącznie z mięty, czy rumianku, a nawet herbatki malinowej. Są one źródłem wielu aktywnych substancji, które wykazują działanie rozkurczające.
Z kolei wielbicielki ryb z pewnością ucieszą się z faktu, że właśnie te niepozorne zwierzęta mogą okazać się ratunkiem podczas bólu. Badania wykazują, że zawarte w rybach kwasy tłuszczowe omega- 3 pomagają łagodzić skurcze, co na bóle miesiączkowe będzie miało spory wpływ.
A jak złagodzić bóle miesiączkowe z pomocą warzyw i owoców? Nic bardziej prostszego. Wystarczy regularnie sięgać po takie dary natury, jak dynia, papaja, czy ogórki. W kulinarnych popisach warto wykorzystać także zielone szparagi. Niewskazane jest jednak nadmierne spożywanie ziemniaków i bakłażanów.
Co pomaga na bóle miesiączkowe i ułatwia przetrwanie tych trudnych dni, już wiemy. Oczywiście istnieje jeszcze wiele innych sposobów, w tym również tabletki na bóle menstruacyjne. Trzeba pamiętać, że nie są to jednak cukierki, które można bezkarnie brać. Zawsze należy poradzić się swojego lekarza lub farmaceuty, zanim samodzielnie podejmie się kurację przeciwbólową. Tylko wtedy będzie można sobie pomóc, a nie dodatkowo zaszkodzić.