Ciążowe dolegliwości – ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży

Podczas ciąży cały organizm przyszłej mamy dostosowuje się do swojej nowej roli, jaką jest zapewnienie dziecku dogodnych warunków do rozwoju przez cały okres aż do porodu. Rosnący płód jest niewątpliwym obciążeniem dla kręgosłupa, dodatkowo wymusza charakterystyczne wygięcie sylwetki do przodu. Jest jeszcze wiele innych przyczyn, na skutek których kobieta odczuwa mniej lub bardziej silne bóle głównie w odcinku lędźwiowym. Niedogodności przeważnie zaczynają się dopiero w piątym lub szóstym miesiącu ciąży, ale bywa, że ból towarzyszy ciężarnej od samego jej początku.

Czy ból kręgosłupa lędźwiowego w ciąży jest powodem do niepokoju?

Zdecydowanie nie – to jedna z typowych przypadłości ciążowych, która może sprawiać sporo problemów i być zdecydowanie nieprzyjemną w znoszeniu, ale występuje u większości przyszłych mam i nie ma żadnych poważnych konsekwencji. Dzięki ćwiczeniom i rozsądnie dawkowanej aktywności można znacznie zniwelować problematyczne dolegliwości, zwłaszcza jeśli ciąża nie wiąże się ze zbytnim przyrostem wagi ani nie występują żadne urazy fizyczne uniemożliwiające poprawę kondycji.

Ból kręgosłupa na dole w ciąży – przyczyny

Ciąża wiąże się niejednokrotnie ze znacznym wzrostem masy ciała – niekiedy waga wzrasta w związku z większym apetytem, nieraz też przyszła mama specjalnie zwiększa swoje racje żywieniowe, żeby zapewnić dziecku rosnącemu w jej łonie odpowiednio dużo składników odżywczych. Z uwagi na to, że przybywa kilogramów, kręgosłup zyskuje większe obciążenie, zwłaszcza że części ciała najbardziej zmieniające swoją „objętość” to brzuch i piersi. Innym aspektem, który może wpłynąć na odczuwanie bólu kręgosłupa jest zwiększenie napięcia mięśni, które muszą od jakiegoś czasu dźwigać znacznie większy ciężar. Niejednokrotnie również właśnie podczas ciąży odzywają się wszelkie wady postawy, echa przeszłych kontuzji i innych zdarzeń, które do tej pory nie zwracały dolegliwości bólowych, a teraz zostały jakby „pobudzone”.

Czy możliwy jest ból kręgosłupa w pierwszych tygodniach ciąży?

Przeważnie ból w dolnej części kręgosłupa pojawia się w okolicach piątego miesiąca ciąży. U pewnej grupy kobiet można jednak znacznie wcześniej obserwować tego typu dolegliwości – im wyższa waga, gorsza kondycja, tym łatwiej o odczuwanie bolesności w odcinku lędźwiowym już na samym początku ciąży.  Jeśli objawy są dotkliwe, można je skonsultować z lekarzem prowadzącym. W żadnym wypadku nie powinno się samodzielnie sięgać po leki przeciwbólowe, które mogą stanowić zagrożenie dla dalszego rozwoju płodu lub wywołają jakieś niekorzystne skutki uboczne. W przypadku bardzo silnego bólu, który pojawił się co prawda w okolicach kręgosłupa, ale promieniuje na jamę brzuszną, macicę i daje dodatkowe objawy (np. nudności, osłabienie, dreszcze) warto jak najszybciej dotrzeć na izbę przyjęć. Może to być sygnał, że coś złego dzieje się z ciążą, np. doszło do krwawienia w narządach rodnych czy nawet do zagrożenia ciąży i poronienia. Szybka reakcja niekiedy ratuje w takiej sytuacji życie matki i dziecka.