bol-miesni-i-stawow-co-to-jest-fibromialgia

Co to jest fibromialgia

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że ból w naszym ciele może się pojawiać z różnych powodów, a co się z tym wiąże, warto wiedzieć jakie mogą one być, tak abyśmy potrafili im zaradzić. Zwłaszcza, że dość często mogą się pojawiać problemy ze znalezieniem ich przyczyny, a to oznacza, że tym bardziej warto znać niektóre choroby, które pojawiają się dość często, a jednocześnie mają mało czytelne objawy, które sprawiają, że możemy mieć problem z wykryciem ich źródła i podjęciem odpowiedniego leczenia.

Niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich?

Wstajemy zmęczeni, wszystko nas boli, a dodatkowo jeszcze im więcej odpoczywamy, tym gorzej się czujemy? Jeżeli tak jest, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Może się tutaj okazać, że będzie on rozkładał ręce, bo co niby ma powiedzieć pacjentowi, który twierdzi, że boli go całe ciało? Jeśli takie objawy pasowałyby do tego, co dzieje się z nami, to koniecznie musimy zobaczyć, czy nie zaatakowała nas czasami fibromialgia. Jest to niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich, którą bardzo ciężko rozpoznać, ponieważ badania mogą nic nie wykazać, a chory będzie narzekał na ogólny ból, który może się pojawiać tylko w jakiejś określonej części ciała, a może się okazać, że będzie on taki ból odczuwał w całym ciele.

Co więcej, chociaż będzie nas bolał bark, biodra i kolana, to może się okazać, że im więcej siedzimy, tym gorzej się czujemy, jednak kiedy podejmiemy jakąkolwiek aktywność fizyczną, dolegliwości zaczną znikać, a my poczujemy się znacznie lepiej. Jeżeli interesuje nas to, jakie fibromialgia objawy prezentuje, to warto wiedzieć, że zaliczają się do nich: ból mięśni, który może rosnąć albo maleć, może być głęboki, pulsujący albo kłujący, może to być sztywność mięśni, zmęczenie, bezsenność, bóle głowy, niepokój, zimne ręce i nogi, a nawet zaburzenia widzenia.

Jakie są objawy fibromialgii

Fakt, że objawy fibromialgii są tak zróżnicowane i mogą pasować do wielu innych schorzeń sprawia, że lekarze niejednokrotnie mają problem, z postawieniem ostatecznej diagnozy i rozpoczęciem prawidłowego leczenia. Zwłaszcza, że zazwyczaj choroba ta rozwija się bez żadnych objawów, a dopiero jakiś uraz, albo stan zapalny mogą spowodować, że nagle ulegnie pogorszeniu samopoczucie chorego, a ponieważ będzie on wymieniał tak wiele dolegliwości, które mogą wydawać się mało precyzyjne, to jeszcze będzie zaciemniało lekarzowi obraz.

Dodatkowo jeszcze szczegółowe badania, nie wykazują praktycznie żadnych nieprawidłowości, co może też prowadzić do stwierdzenia, że pacjent jest przewrażliwiony i wymyśla sobie choroby. Dopiero po postawieniu diagnozy, mogą przecież być przepisane leki, które nie wyleczą choroby, ale zmniejszą jej działanie. Poza tym, chory będzie musiał zmienić swój styl życia, postawić przede wszystkim na relaks i odpoczynek. Tylko wówczas będzie szansa, że powróci do zdrowia, chociaż trzeba pamiętać, że w tej chorobie każdy organizm zachowuje się inaczej, a więc może się okazać, że znalezienie odpowiedniej pomocy, wcale nie będzie takie łatwe.

Warto wiedzieć, co powinno nas niepokoić, z jakimi problemami powinniśmy iść do lekarza. Tak samo jak ważne jest to aby nie odpuszczać, dopóki nie znajdzie on przyczyny naszego złego samopoczucia.