bol-zeba-czy-to-moze-byc-paradontoza

Co to jest paradontoza

Coraz większa jest świadomość ludzi odnośnie tego, w jaki sposób powinno się dbać o zęby, tak aby mieć pewność, że robi się to dobrze i że nie będą się rozwijały żadne choroby. To skutkuje w dużej mierze tym, że jest znacznie mniej zachorowań na próchnicę, jednak nadal większość pacjentów ignoruje paradontozę, czasami nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że w ogóle ją mają. A przecież jest to choroba bardzo często spotykana, dodatkowo jeszcze może prowadzić do utraty zębów, więc tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę, czy czasami nie dotyczy ona także nas.

Co wiemy na temat paradontozy?

Przede wszystkim powinniśmy wyrobić w sobie nawyk regularnego chodzenia do dentysty. Jeżeli będziemy go odwiedzać systematycznie, co kilka miesięcy, to będzie on w stanie wychwycić, gdy z naszymi zębami, albo dziąsłami zacznie się dziać coś niedobrego. Zwłaszcza, że paradontoza jest chorobą bardzo podstępną, a więc rozwija się po cichu, przez długi czas bez żadnych widocznych objawów, a co się z tym wiąże, tylko dentysta, podczas rutynowej kontroli, będzie miał możliwość wychwycenia, że z naszym dziąsłem dzieje się coś niedobrego.

Przyczyny paradontozy

Jeżeli interesuje nas odpowiedź na pytanie, co to jest paradontoza, to powinniśmy wiedzieć, że jest to stan zapalny dziąsła. Rozwija się on w efekcie niewłaściwego mycia zębów, nie docierania szczoteczką do jakiegoś miejsca, w którym zaczynają działać bakterie i zaczynają się objawy stanu zapalnego. Jej powstawaniu sprzyjają nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale także takie czynniki jak: palenie papierosów, spożywanie alkoholu, zła dieta, wady zgryzu, kamień na zębach, a nawet zmiany w hormonach, które mogą być spowodowane ciążą, albo menopauzą. Dlatego też warto systematycznie sprawdzać, czy nie dotyczy nas paradontoza, bo praktycznie wielu ludzi jest na nią narażonych. Oczywiście, żeby móc w ogóle podejrzewać, że coś się dzieje, objawy paradontozy powinniśmy znać, tak aby iść do dentysty nawet wtedy, gdy jeszcze nie minęło kilka miesięcy od ostatniej wizyty.

Jeśli zastanawiamy się, jakie paradontoza objawy daje, to możemy o to zapytać dentystę, ale także sami możemy poszukać informacji na ten temat. Okaże się wówczas, że powinno nas zaniepokoić krwawienie z dziąseł, nawet wtedy, jeśli jest ono niewielkie i pojawia się sporadycznie. Sygnałem ostrzegawczym powinna być dla nas także tkliwość dziąseł i reagowanie na zmianę temperatury, gdy będziemy pili coś zimnego, albo ciepłego.

Uważać także musimy, gdy poczujemy nieprzyjemny posmak w ustach, albo dowiemy się, że wydobywa się z nich nieprzyjemny zapach, zwłaszcza że mogą się pojawić stany ropne. Naszą uwagę powinno także wzbudzić obniżenie się dziąseł i pojawienie się takich kieszonek, które nie będą przylegały do zęba. Ważny może być tutaj każdy, nawet najmniejszy detal, dlatego tak ważne jest to, abyśmy poszli do stomatologa od razu, gdy tylko zauważymy coś niepokojącego. A jeśli sami nie widzimy nic takiego, to warto, aby to samo mógł powiedzieć dentysta, kiedy już przeprowadzi rutynową kontrolę.

Koniecznie zobaczmy jakie są objawy i skutki paradontozy, tak abyśmy dobrze wiedzieli, z czym mamy do czynienia. Wówczas też łatwiej będzie nam zrozumieć, jak ważne jest przeciwdziałanie jej i leczenie.