dokuczliwe-dretwienie-rak-przyczyny-i-konsekwencje

Dokuczliwe drętwienie rąk – przyczyny i konsekwencje

Drętwienie różnych części ciała, w tym rąk, bywa spowodowane długim przebywaniem w niewygodnej pozycji – często wystarczy wstać, poruszać się, wykonać kilka ćwiczeń, by problem minął. Gdy jednak nie mija, albo też pojawia się zupełnie niezależnie od naszej aktywności, może być objawem groźnej choroby. Trudno jest podłączyć ten symptom pod jakieś konkretne schorzenie, ale warto przeanalizować, kiedy się pojawia, ile trwa i z czym jest związany, a następnie skonsultować wszystko z lekarzem. Wczesne wykrycie dowolnej choroby ułatwia jej skuteczne wyleczenie.

Niepokojące drętwienie rąk podczas snu

Odczuwanie drętwienia rąk podczas snu (niekiedy staje się ono aż przyczyną wybudzenia) lub wstawanie rano ze ścierpniętymi dłońmi może bardzo zaniepokoić, zwłaszcza jeśli powtarza się każdej lub prawie każdej nocy. Tymczasem wśród wielu innych powodów drętwienia rąk jest to zdecydowanie najbardziej błahy rodzaj i wiąże się najczęściej z przyjmowaniem dziwnej pozycji podczas snu. Bywa to wywołane zbyt wąskim łóżkiem, niewłaściwym ułożeniem materaca czy po prostu skłonnością do umieszczania rąk pod ciałem. Mimo tego, że przyczyna jest mało skomplikowana, dość trudno z nią walczyć; ciężko jest np. zmusić się do leżenia prosto lub w innej, konkretnej pozycji, kiedy nie ma się kontroli nad swoimi ruchami we śnie. Częściowym rozwiązaniem problemu może być zainwestowanie w większe łóżko, wygodniejszy materac czy pościel, jak również kładzenie się spać w pełni zrelaksowanym, żeby później niepotrzebnie się nie kręcić.

Drętwienie ręki a zaburzenia lękowe

Może trudno na to wpaść samemu, ale lekarz na pewno zasugeruje trafnie przyczynę drętwienia tylko jednej ręki. Często właśnie w ten sposób objawia się początek depresji, długotrwały stres (np. w pracy), jak również lęki, obawy, zaburzenia maniakalne. Wykrycie powodu drętwienia ułatwia podjęcie właściwej terapii, więc przeważnie w krótkim czasie udaje się znacznie poprawić komfort danej osoby.

Podobnie objawiają się też niedobory różnych składników odżywczych. Wykonanie dokładnych badań krwi pozwoli ocenić, czy organizm zaopatrzony jest w odpowiednią ilość np. wapnia lub potasu. Terapia polega na suplementacji brakujących witamin, mikro- i makroelementów, co trzeba oczywiście realizować pod ścisłą kontrolą lekarza, żeby z niedoborów nie wpędzić się w równie groźne nadmiary. Suplementować można zarówno za pomocą przyjmowanych medykamentów o odpowiednim składzie, jak też poprzez dietę bogatą w produkty zawierające potrzebny składnik.

Drętwienie rąk jako symptom poważnej choroby

Oprócz tych dość łatwych w terapii problemów zdrowotnych, drętwienie rąk może również oznaczać, że w organizmie rozwija się jakaś poważna choroba. Często odczuwanie drętwienia razem z pieczeniem, bólem czy też niedowładami ręki bywa objawem:

  • cukrzycy – podczas tej choroby może dochodzić do zmian zwyrodnieniowych nerwów w kończynach górnych, tzw. neuropatii
  • chorób kręgosłupa – powiązanie nerwów kończyn z odpowiednim odcinkiem kręgosłupa sprawia, że problemy tego drugiego odczuwane są również w postaci niedowładów, osłabienia i drżenia rąk
  •  zawału – należy szczególnie na to uważać. Jeśli drętwieje lewa ręka, a oprócz tego pojawiają się objawy takie jak ból w śródpiersiu promieniujący na lewą stronę, duszność, silny niepokój, może to być zawał i trzeba szybko reagować – najlepiej wezwać karetkę.