Gdy ból głowy nie daje za wygraną. Ból klasterowy

Jednym z najsilniejszych bólów głowy, z jakim można mieć do czynienia, jest klasterowy ból głowy. Jest on do tego stopnia intensywny, że potrafi doprowadzić osoby nim opanowane do ostateczności. Doprowadził on bowiem już do niejednego przypadku, kiedy to chora osoba zaczęła uderzać głową o ścianę, by się go pozbyć, tym samym wyrządzając sobie jeszcze większe szkody. Niestety nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z taką dolegliwością, skąd świadczą o tym przypadki samobójstwa.

Klasterowy ból głowy – przyczyny

Kiedy pojawia się pytanie o klasterowy ból głowy, przyczyny ciężko jest wtedy wymieni nawet lekarzowi. Wszystko z tego powodu, że są one nie do końca jasne i znane do tego stopnia, by móc jednoznacznie określić je jako powody powstającego bólu. Jedną z opcji jest a pewno alkohol, który może doprowadzić do tak silnego ataku bólowego. Prawdopodobieństwo, że taki ból głowy klasterowy wystąpi wzrasta także u osób, które często chorują.

Klasterowy ból głowy – objawy

Znacznie więcej można napisać na temat objawów, które występują także podczas wspomnianego już rodzaju bólów głowy. Kiedy pojawia się rażący i rozrywający od środka ból o dużym nasileniu szczególnie z jednej strony, wtedy można powiedzieć, że właśnie rozpoczyna się u nas klasterowy ból głowy. Objawy są jednak znacznie bardziej rozbudowane. Taki ból może także objąć oczodoły oraz skronie, a w skrajnych przypadkach występuje również na policzkach i szczęce. Kiedy dochodzi do takiego nagłego napadu bez żadnego uprzedzenia, najczęściej w ciągu najbliższych pięciu minut osiąga on kulminacyjne natężenie i trwa średnio przez następne dwadzieścia minut. Najczęściej takie ataki ponawiają się w ciągu doby. Skąd jednak nazwa klaster? Mianowicie odnosi się to do okresów bólowych, które występują u chorych. Przeważnie skarżą się oni średnio na dwa lub trzy takie okresy w ciągu każdego roku. Między nimi nie ma żadnych objawów pojawienia się ponownego choroby. Ważną wskazówką jest również fakt, iż ból objawia się zawsze w jednym i tym samym miejscu i rzadko dochodzi do jego przemieszczenia. Przeważnie ataki nadchodzą w trakcie snu, co dodatkowo potęguje nieprzyjemne dolegliwości i może doprowadzić do nieracjonalnych reakcji ze strony osoby chorej, która nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z bólem i uporać się z nim na tyle, by jeszcze w inny sposób, jak np. przez uderzanie głową o ścianę, nie zrobić sobie krzywdy.
Bóle klasterowe głowy mogą objawiać się jeszcze w inny sposób. Może bowiem dojść do pewnego zapadnięcia się gałki ocznej po stronie głowy, która boli, a także zwężeniem szpary powieki oraz zwężeniem źrenicy.

Klasterowy ból głowy a migrena

Czym różnią się od siebie te dwa bóle? Przede wszystkim warto nadmienić, że oba bóle nigdy nie występują u jednej osoby. Migreny zdarzają się zdecydowanie częściej i zapadają na nią częściej kobiety, niż mężczyźni. Ból w tym przypadku może występować z jednej strony lub z obu, a sam ból łatwiej określa się mianem pulsującego. Tutaj także można mieć do czynienia z innymi objawami przepowiadającymi atak. Migreny trwają również znacznie dłużej, aniżeli drugi wspomniany rodzaj bólu. Dlatego właśnie te dwie przypadłości różnią się od siebie i nie można ich ze sobą pomylić.