Kamień nazębny – dlaczego jest groźny i wymaga usuwania?

Piękny, biały i zdrowy uśmiech wynika z dużej dbałości o higienę jamy ustnej i regularnych wizyt u dentysty. Dzięki stosowaniu dobrych past do zębów, płynów do płukania ust oraz innych preparatów higienicznych z odpowiednią regularnością można znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na próchnicę czy inne nieprzyjemne choroby. Higiena pozwala również zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego. To podstępny wróg, którego często się nie docenia aż do momentu, gdy znacznie popsuje szkliwo i ułatwi próchnicy atak na wewnętrzne części zębów.

Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne?

Żeby zrozumieć, dlaczego tak ważne jest usuwanie kamienia nazębnego, trzeba zdawać sobie sprawę, jak dużym może być zagrożeniem. Występujący na powierzchni zębów kamień powstaje w wyniku mineralizacji gromadzącego się w tych miejscach osadu, inaczej płytki nazębnej. Osad jest bardzo typowym „gościem” na zębach i trzeba go regularnie usuwać właśnie dzięki szczotkowaniu czy płukaniu jamy ustnej specjalnymi płynami. Bardzo ciężko jest prowadzić z nim zwycięską walkę, bo gromadzi się bardzo szybko i zalecane do niedawna mycie zębów dwa razy dziennie zdecydowanie nie wystarcza. Najlepiej wprowadzić do swojego harmonogramu dnia szczotkowanie uzębienia po każdym posiłku, do tego stosowanie płynów i żucie gumy bez cukru w czasie, kiedy nie ma za bardzo możliwości wyczyszczenia zębów po zjedzeniu czegoś.

Podstępny wróg

Nieusuwana z odpowiednią regularnością płytka nazębna twardnieje i zmienia się w kamień nazębny. W tej postaci nie jest już możliwa do eliminacji żadną z domowych metod, więc będzie tylko narastać i psuć idealny wygląd białego uśmiechu. Żeby pozbyć się zagrożenia – problem jest nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny – trzeba skorzystać z pomocy dentysty. Specjaliści posługują się specjalnymi metodami, które mogą skruszyć zmineralizowaną płytkę. Jedną z tych metod jest skaling, czyli rozkruszanie kamienia np. ultradźwiękami. Niekiedy nie wystarczy jedna wizyta, jak też nie można uważać, że raz usunięty kamień już nigdy nie wróci. Przeważnie trzeba będzie powtarzać usuwanie stwardniałej płytki co pewien czas.

Czy ściąganie kamienia z zębów wpływa na ich zdrowie?

Dzięki pozbyciu się zalegającego na zębach kamienia, zęby odzyskują swoją zdrową biel, nie są też narażone na stałe oddziaływanie bakterii w postaci przywierającej do nich płytki. Usuwając kamień nazębny, realizujemy profilaktykę paradontozy oraz innych schorzeń dziąseł i okolic (zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia).

Jak zmniejszyć ilość powstającego kamienia?

Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednia higiena. Regularnie myjąc zęby usuwa się bardzo dużo płytki nazębnej, więc nie twardnieje ona i nie przemienia się w kamień. Podczas mycia zębów trzeba posługiwać się nie tylko szczoteczką, ale również np. nicią dentystyczną, płynem z fluorem. Co więcej, będąc np. na wizycie kontrolnej można poprosić stomatologa o polakierowanie zębów bądź inny zabieg profilaktyczny, np. fluoryzację. Dzięki temu uzębienie stanie się mniej podatne na odkładanie się płytki nazębnej.