Kiedy pojawia się ból zęba – czym uśmierzyć przykre dolegliwości?

Jeden z największych rodzajów bólów, którego z pewnością każdy doświadczył przynajmniej raz w swoim życiu, jest ból zęba. Potrafi on dosłownie ściąć z nóg. Kiedy boli, w żaden sposób nie można skupić się na wykonywanej pracy, nie wspominając już o jedzeniu i piciu. Jeżeli zaniedba się problem, może nawet dojść do poważnej infekcji jamy ustnej, czego efektem będzie wyraźnie widoczna opuchlizna twarzy. Nigdy nie można dopuścić do tak poważnych zmian. Zanim jednak wybierze się na wizytę do swojego dentysty, warto chociaż trochę uśmierzyć dokuczliwy ból i wypróbować w tym celu domowe sposoby na ból zęba.

Ogromna moc, która tkwi w czosnku

Ząbek czosnku naprawdę potrafi zdziałać cuda. Kiedy ból daje się we znaki i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, trzeba w jakiś sposób poratować się chociaż na chwilę, by doznać jakże oczekiwanej ulgi. Wcale nie trzeba od razu sięgać po różne środki przeciwbólowe. Można na początku spróbować nieco delikatniej, właśnie z czosnkiem. Na ból zęba wystarczy wykorzystać jeden ząbek otoczony wcześniej w soli. Tak przygotowany trzeba przyłożyć do bolącego zęba. Jeśli jedna okaże się to niewystarczające, w każdej chwili można rozpocząć rzucie czosnku, tak jak robi się to z gumą do żucia. Wtedy nie tylko dozna się ulgi, ale także dodatkowo wzmocni się wszystkie zęby.

Pomoc w postaci naparów

Ale co na ból zęba pomoże, kiedy dodatkowo pojawi się już stan zapalny? Wtedy warto skorzystać z pomocy naparów ziołowych. Mowa tutaj o najbardziej skutecznych, ale także najbardziej uniwersalnych ziółkach, czyli mianowicie o szałwii, tymianku oraz rumianku. Nikt nikomu nie każe od razu wypijać całej szklanki każdego ze wspomnianych tu ziół. Wystarczy przepłukać usta wybranym naparem kilkukrotnie. Ważne, by był on jeszcze ciepły, ale nie gorący.

Goździki

Sposoby na ból zęba nie ograniczają się wyłącznie do wyżej przedstawionych. Można jeszcze posłużyć się goździkiem. Co trzeba zrobić? Wystarczy wziąć goździk i zacząć go przeżuwać. Wykazuje on działanie przeciwbakteryjne, ale także pomaga uśmierzyć ból, dlatego jako naturalny sposób na problem z zębem jest on niezastąpiony.

Naturalne olejki

Jeżeli chodzi o naturalny sposób na ból zęba, domowe sposoby opierają się także na zbawiennym działaniu licznych naturalnych olejków, w tym np. na olejku jodłowym, kamforowym, czy goździkowym. Jest to ekstrakt, skoncentrowana substancja o wzmocnionym działaniu. By skorzystać z ich właściwości, należy namoczyć w wybranym olejku wacik i zaaplikować na ząb. Gdy pomoże, przy następnej okazji od razu będzie wiadomo, co zrobić na ból zęba.

Jak inaczej pomóc sobie w bólu?

Czasem zastosowanie kilku rożnych metod jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie kiedy jedna z nich zawodzi i dla nas nie jest odpowiednia. Co pomaga na ból zęba, a jest domowym sposobem, już wiemy. Dlatego gdy kogoś nam bliskiego również dopadnie taka przykrość, warto mu doradzić osobiście, jak uśmierzyć ból zęba i złagodzić objawy.
Oczywiście zawsze można poszukać dodatkowych metod na ból zęba. Sposoby, które będą skuteczne, nie uciekają się wyłącznie do środków z naszej spiżarni. Warto zapamiętać, że ból będzie nasilał się w pozycji leżącej, dlatego zawsze przed snem bardziej uprzykrza nam życie. Dobrze jest wtedy położyć się w pozycji półleżącej, półsiedzącej. Ostatnią wskazówką, jak złagodzić ból zęba, jest przyłożenie do niego na kilkanaście minut obranego i pokrojonego w plasterki ziemniaka. Wybór metody jest już jednak kwestią indywidualną, lecz żaden sposób nie wyleczy zęba. Mimo wszystko konieczna jest wizyta u swojego dentysty.