migrena-jakie-badania-moga-ja-potwierdzic-lub-wykluczyc

Migrena – jakie badania mogą ją potwierdzić lub wykluczyć?

Odczuwanie bólu głowy bywa bagatelizowane albo często i bez większego zastanowienia nazywane migreną. Kwestia jest dość skomplikowana, bo niekiedy zbyt lekkie podejście do powtarzających się nieprzyjemnych odczuć może oddalić właściwe rozpoznanie choroby, a z drugiej strony – nie ma sensu odwiedzać lekarza z każdym bólem głowy, który może być np. skutkiem niewyspania się w danym dniu. Właściwe rozpoznanie migreny pozwala od razu podjąć odpowiednie leczenie i nie tracić nerwów na podejrzenia nowotworów bądź innych groźnych schorzeń.

Jak można sprawdzić, czy to migrena – badania które ją potwierdzą

Przeważnie migrena rozpoznawana jest na podstawie konkretnych objawów, ale nigdy nie jest to ważna diagnoza – nie można samodzielnie ustalać, na co się cierpi i podejmować samodzielnego leczenia. Owszem, objawy (zwłaszcza dotyczące migreny z tzw. aurą, czyli zaburzeniami wzroku, zawrotami głowy) bywają bardzo typowe, ale nigdy niejednoznaczne. Lekarz podczas rozmowy z pacjentem ustala bardzo dużo szczegółów potrzebnych do zdiagnozowania schorzenia, a w razie wątpliwości kieruje pacjenta na badania neurologiczne, np. tomografię. Badania te wykluczają inne choroby dające podobne objawy, jak również umożliwiają podjęcie właściwej terapii i wyzwolenie chorego od silnego bólu.

Objawy migreny, czyli o czym świadczy pulsujący ból głowy

Osoby chorujące na migrenę określają towarzyszący jej ból jako tętniący lub pulsujący. To bardzo charakterystyczny objaw, bo zwykłe bóle głowy są raczej charakteryzowane słowem tępy lub powodujący nudności. Migrena pojawia się nagle – nie ma stopniowego nasilania się bólu, po prostu zaczyna boleć i od razu jest wyjątkowo silny, za to występuje po jednej stronie głowy. Chorzy cierpią długo, jeśli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, odczuwając przewlekły ból nie zmniejszający swojej siły nawet przez dwie doby. Bardzo często takie ataki wykluczają na ten czas cierpiącą osobę z życia towarzyskiego. Nie znaczy to, że ból trwa bez przerwy przez dwie doby, ale jeśli nawet przestanie na chwilę, a atak się nie skończył, będzie wracał z tym samym natężeniem. Są to tzw. cykle migrenowe, które będą wygasały na kilka dni czy nawet miesięcy, by później pojawić się po raz kolejny. Wyżej zostało już wspomniane, że migrena nie pozwala normalnie funkcjonować. To również cecha charakterystyczna tego schorzenia, gdyż siła bólu jest tak duża, że dana osoba często rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności, zamyka się w ciemnym pokoju, leży w łóżku itd. Migrenę można rozpoznać też po objawach towarzyszących, wśród których wymienić należy światłowstręt, zawroty głowy, nudności itd.

Częste migreny pojawiają się u osób w różnym wieku

Migrenowe bóle głowy przydarzają się częściej kobietom niż mężczyznom, ale nie oznacza to, że płeć męska jest od nich całkowicie wolna. Podobnie jest z wiekiem: grupą najbardziej narażoną na wystąpienie migreny są kobiety powyżej 30 r.ż., ale zdarza się, że tego typu ból głowy, w co ciężko uwierzyć rodzicom, występuje też u dzieci płci obojga.