Nietypowe lekarstwo – olejek na ból głowy

Bóle głowy należą do najczęściej spotykanych rodzajów bólu. W zależności od tego, jak bardzo są intensywne, mogą być jedynie niewielką dolegliwością lub poważną przeszkodą w realizowaniu różnych życiowych zadań. Najczęściej zwalczane są popularnymi lekami dostępnymi w aptekach czy drogeriach bez recepty, zwłaszcza jeśli nie są związane z nadciśnieniem lub migreną. Ponieważ, w zależności od osoby, ból głowy może pojawiać się np. w sytuacjach stresowych lub w stanie zmęczenia, można leczyć go również zabiegami relaksującymi – np. aromaterapią.

Odpowiedni olejek na ból głowy

Aromaterapia jest jednym z najlepiej działających sposobów na ból głowy wywołany stresem, zmęczeniem, towarzyszący chorobie (np. przeziębieniu). Dzięki wykorzystaniu odpowiednich olejków i otoczenia się ich relaksującą wonią można zlikwidować przyczynę bólu, dzięki czemu zaniknie również przykra dolegliwość. Olejki mają również właściwości uspokajające, ułatwiają oddychanie w chorobach nosa czy gardła, gwarantują łatwiejsze zasypianie.

Co na migrenę i inne rodzaje bólu głowy?

Decydując się na taką metodę terapii, trzeba wybrać najlepsze olejki o określonych właściwościach. Najlepiej nie mieszać ich ze sobą, bo woń tak stworzonej kompozycji może nie być do końca przyjemna. Niektóre olejki sprawdzą się lepiej niż inne, trzeba też wziąć pod uwagę, że zapach dobrze działający na znajomego może nie do końca tak samo sprawdzić się w naszym przypadku. Dobrym wyborem będą olejki ziołowe: miętowy, majerankowy, bazyliowy lub kwiatowe: lawendowy, geraniowy. Mają one wyjątkowo korzystne działanie relaksujące i odprężające. Odświeżają i usuwają uczucie napięcia, a przez to bólu głowy (badania na migrenę). Z uwagi na to, że nie zaleca się ich łączenia, dobrze jest wypróbować kilka możliwości i następnie zdecydować się na olejek najlepiej odpowiadający wymaganiom i upodobaniom.

Sposoby na ból głowy – potęga masażu i inhalacji

Jak stosować olejki eteryczne? Wąchanie butelki z koncentratem olejku nie sprawdzi się, bo taka esencja ma bardzo intensywną woń, odbieraną nawet jako nieprzyjemną. Olejek wykorzystać trzeba np. do masażu, wcierając go np. w kark, skronie, czoło, zależnie od rodzaju i umiejscowienia bólu. W tych miejscach możliwa jest samodzielna aplikacja, przy czym warto mieć przygotowany wybrany olejek na wszelki wypadek, gdyż skuteczność zabiegu zależy od szybkości jego zastosowania – największe szanse wyeliminowania bólu głowy ma się w jego początkowych fazach. Do masowania np. karku czy pleców (niekoniecznie zadziała to bezpośrednio na ból, ale na pewno znakomicie zrelaksuje) można wynająć bliską osobę. Ważne – do masażu należy kupić albo specjalny preparat, albo też rozcieńczyć koncentrat w innym olejku pozbawionym zapachu, np. jadalnym.

Moc relaksującej woni

Inn metoda dobrze działająca na ból głowy to inhalacja z użyciem wybranego olejku. Najbardziej wygodnym sposobem jest zastosowanie odpowiednich kominków, do których wlewa się niewielką porcję pachnącego preparatu i podgrzewa. Dla osób bez takiego cuda w domu zostaje opcja z miską i ręcznikiem – parującą wodę wlewa się do miski, do niej kilka kropel olejku, następnie nisko nad tym pochyla i przykrywa głowę ręcznikiem. W przypadku bólu tej części ciała ostatnia metoda nie jest zbyt wygodna.