problemy-zdrowotne-jamy-ustnej-zapalenie-dziasel

Problemy zdrowotne jamy ustnej – zapalenie dziąseł

Dolegliwości zdrowotne dotyczące jamy ustnej są z reguły bardzo nieprzyjemne i poważnie utrudniające życie. Nie można np. cieszyć się smakiem jedzenia, bo włożenie czegokolwiek do ust powoduje ból – tak samo dzieje się podczas zaawansowanej próchnicy, jak i przy zapaleniu dziąseł. Choroby tego typu są również dość trudne w leczeniu, dlatego warto podejmować jak najbardziej skuteczną profilaktykę, między innymi dbając o codzienną higienę i regularnie odwiedzając dentystę.

W jaki sposób powstają choroby dziąseł?

Problemy z dziąsłami mogą pojawić się w każdym wieku. Często ich powstanie składa się na karb genów, ale jest to raczej próba usprawiedliwienia się z braku właściwej higieny. Przyczyną powstawania chorób dziąseł jest nawet niekoniecznie omijanie codziennego czyszczenia jamy ustnej, ale niedokładność podczas tej czynności. Mycie zębów powinno trwać przynajmniej dziesięć minut, warto też oczyszczać język i błonę śluzową wewnątrz jamy ustnej, gdyż tam również przebywają duże ilości bakterii. Wystarczy naprawdę niewiele, by powstała tzw. płytka nazębna, a z niej niszczycielska struktura – kamień nazębny. To właśnie ów kamień odpowiedzialny jest bezpośrednio za wszelkie dolegliwości z dziąsłami. Jego nagromadzenie wiąże się też z tym, że dziąsła zaczynają odstawać od zębów i ich korzeni, tworząc kieszonki – idealne miejsce dla dalszego rozwoju bakterii. Do tego odsłonięta istotna część zębów jest narażona na bezpośredni atak bakterii i osadów. Im dłużej występuje taka sytuacja, powstaje coraz większa ilość kamienia, a zęby zaczynają ruszać się i powodować bóle zębów i dziąseł (np. podczas jedzenia i picia gorących lub zimnych dań).

Ból dziąsła – często pierwszy objaw zwiastujący stan zapalny

Przeciętna osoba nie będąca dentystą nie dostrzega wczesnych objawów choroby dziąseł. Najczęściej pierwszym symptomem, jaki budzi zaniepokojenie, jest ból zęba lub dziąsła, mimo tego, że nie ma się żadnych ubytków (sytuacja jest dość regularnie monitorowana). Ból jest wynikiem zaistniałej nadwrażliwości zęba na skutek odsunięcia się dziąsła od jego powierzchni – przez to każdy pokarm swoją fakturą lub temperaturą będzie podrażniał wrażliwą część zęba. Może też powstać stan zapalny dziąsła, powiązany często z mikro urazem mechanicznym i ingerencją bakterii. To bardzo groźna dolegliwość, bo niejako tworzy miejsce, przez które bakterie będą dostawały się dalej w głąb organizmu. Do tego jest trudna w leczeniu i poważnie utrudnia normalne jedzenie.

Jak leczyć stan zapalny dziąsła i inne dolegliwości?

Pieczę nad różnymi dolegliwościami jamy ustnej powinien sprawować oczywiście specjalista stomatolog. Metodę leczenia dobiera się pod kątem zaistniałego problemu, przeważnie zaczynając od pozbycia się różnego rodzaju naleciałości i osadów. Usuwa się np. kamień nazębny, a następnie aplikuje środek przyspieszający gojenie urazów dziąseł. W czasie leczenia trzeba wyjątkowo ostrożnie czyścić zęby, za pomocą miękkiej szczoteczki, która nie spowoduje kolejnych uszkodzeń. Czasami niezbędna jest terapia antybiotykiem, żeby zapobiec ogólnej infekcji organizmu.