przeciazenie-strun-glosowych-jak-zadbac-o-glos

Przeciążenie strun głosowych – jak zadbać o głos?

Zazwyczaj jest tak, że nie zastanawiamy się nad tym, jak brzmi nasz głos, skąd się wydobywa i jak to wszystko działa, dopóki nie zacznie się z nim dziać coś złego, a co się z tym wiąże, dopóki nie będziemy potrzebowali pomocy lekarza.

Prawda jednak jest taka, że każdego dnia, mniej lub bardziej świadomie, przyczyniamy się do tego, że uszkodzeniu ulegają nasze struny głosowe, a co się z tym wiąże, zaczynamy mieć problemy z głosem. Im szybciej zaczniemy tutaj szukać pomocy lekarskiej, tym szybciej będziemy mogli zaradzić temu problemowi, a co się z tym wiąże, tym dłużej będziemy mogli się cieszyć swoim głosem.

Przeciążenie strun głosowych zdarza się coraz częściej

Żyjemy w ciągłym hałasie, który z jednej strony powoduje, że niszczymy słuch, z drugiej nieświadomie zaczynamy mówić coraz głośniej. Chociaż możemy sobie nie zdawać z tego sprawy, to takie głośne mówienie prowadzi do nadwyrężania strun głosowych, a to w dalszej konsekwencji, może nie mieć dla nas zbyt miłych skutków. Będzie ono prowadziło do schorzenia, które jest określane jako przeciążenie strun głosowych, a więc zmuszenie ich do większego wysiłku niż były w stanie znieść.

Co więcej, swoim codziennym zachowaniem także możemy prowadzić do pogłębiania się tego stanu rzeczy. Wystarczy, że pijemy mocne kawy, herbaty i alkohole, że palimy papierosy, że śpimy z otwartymi ustami. Co więcej, może się okazać, że jemy bardzo zimne, albo bardzo gorące potrawy, co także będzie miało negatywny wpływ na jakość naszych strun głosowych. Zacznie się pojawiać chrypka, kaszel, uczucie suchości, a to wszystko będzie oznaczało, że nasze struny głosowe potrzebują natychmiastowej pomocy.

Trzeba się udać do lekarza

Jeżeli coś zaczyna się dziać z naszym głosem, to z pewności jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza. Tylko on poprzez specjalistyczne badanie, będzie mógł określić, czy naszym problemem nie jest czasami zapalenie strun głosowych. Jeśli tak, to będzie mógł podjąć odpowiednie leczenie, przepisać odpowiednie leki, ale także zaleci nam odpoczynek i nie forsowanie głosu, co tylko mogłoby doprowadzić do pogorszenia naszego obecnego stanu. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że struny głosowe zapalenie także mogą przeżywać, a pierwszymi objawami, że coś zaczynamy być nie tak, będzie z pewnością chrypka i trudności z mówieniem, dlatego też nie można nam tutaj niczego bagatelizować.

Warto zobaczyć, co szkodzi naszym strunom głosowym, tak abyśmy mieli pewność, że te szkodliwe rzeczy uda nam się jak najszybciej wyeliminować. Niestety wszechobecna klimatyzacja także nie będzie tutaj pomocna, ale jeśli tylko mamy taką możliwość, to powinniśmy spróbować jej unikać, dzięki czemu mniej będziemy narażali nasze struny głosowe na zapalenie.

Chociaż ich nie widać, to z pewnością trzeba o nie odpowiednio dbać, zwłaszcza że wbrew pozorom są one naprawdę bardzo delikatne i zaszkodzić im może wiele rzeczy, które wykonujemy na co dzień, jak chociażby życie w stresie. Napięcie nerwowe też może powodować chrypkę i nagły zanik głosu, dlatego musimy uważać na przeciążenie strun głosowych.