Pulsujący ból z tyłu głowy – czy to groźny objaw?

Praktycznie każdy ból głowy jest dokuczliwy i wywołuje chęć sięgnięcia po chociażby tabletkę, która odsunie nieprzyjemne objawy. Niektóre rodzaje bólu mogą jednak świadczyć o czymś znacznie bardziej niepokojącym niż stres czy zmęczenie. Gdy pojawi się ból głowy, warto zlokalizować jego położenie oraz ocenić charakter. Będzie to istotne przy próbie stawiania diagnozy i dobierania np. odpowiednich leków przeciwbólowych, jeśli zdecydujemy się wybrać z tym do specjalisty.

O czym świadczy pulsujący ból z tyłu głowy?

Jeśli ból głowy odczuwany jest w jej tylnej części, może być wywołany stresem, ale najprawdopodobniej chodzi o migrenę bądź nadciśnienie – będą niezbędne dodatkowe badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia poszczególnych możliwości. Bóle głowy są dość niejednoznacznym objawem, więc trudno je dopasować do konkretnego schorzenia, do tego często się rozlewają i nie zawsze jest możliwe precyzyjne określenie, czy ograniczają się tylko do jednej części czaszki.

Na co warto uważać?

Niekiedy silny, pulsujący ból odczuwany właśnie z tyłu głowy jest objawem jednej z bardzo uporczywych migren – migreny typu podstawnego. Oprócz dolegliwości bólowych, dodatkowe symptomy ułatwiające zdiagnozowanie tej choroby to np. zawroty głowy, zaburzenia wzroku i słuchu łącznie z całkowitym ich „wyłączeniem”, drętwienie twarzy, uczucie mrowienia, niepokoju w kończynach, trudności w poruszaniu się. Wymienione objawy poprzedzają pojawienie się bólu, który jest dość typowy – napadowy, o charakterze tętniącym.

Silny pulsujący ból głowy – uwaga, to może być nowotwór

Pojawienie się bólu o dużym nasileniu, umiejscowionego z tyłu głowy może świadczyć o rozwoju guza – nowotwór będzie generował bóle, których nie da się wyeliminować dostępnymi w aptece środkami bez recepty. Tutaj również mogą pojawić się zaburzenia widzenia, słuchu, poruszania się i inne objawy neurologiczne. W przypadku jakiegokolwiek podejrzenia, że dzieje się coś złego (np. ból trwa nieprzerwanie kilka dni, jest tak silny, że nie pozwala zasnąć, dochodzą zaburzenia widzenia, dreszcze, trudności w chodzeniu, czy nawet padaczka. Nie trzeba się martwić na zapas, większość objawów bólowych tego rodzaju to „tylko” migrena lub nadciśnienie, możliwe jest też zaobserwowanie podobnych symptomów w związku z niedawnymi urazami fizycznymi.

Ból pulsujący z tyłu głowy – może to nadciśnienie?

Jednym z najczęściej spotykanych powodów występowania bólu głowy zlokalizowanego w części potylicznej jest nadciśnienie. Zdecydowanie na tak dużą częstotliwość wpływa spora liczba zachorowań na nadciśnienie u osób w różnym wieku. Często specyficzny ból głowy jest jednym z najbardziej typowych objawów, bo choroba jest dość trudna w diagnozowaniu i leczeniu. Nadciśnienie dodatkowo może łączyć się z migreną bądź być wywołane dodatkowymi procesami chorobowymi w organizmie. Wszystko to oznacza, że w przypadku odczuwania takiego bólu trzeba nastawić się na konieczność przeprowadzenia wielu badań, które pozwolą odkryć przyczynę problemu i podjąć odpowiednie leczenie – czytaj: ból głowy a nadciśnienie.