Zespół cieśni nadgarstka – badanie emg i inne sposoby diagnozowania

Zespół cieśni nadgarstka należy do grupy dolegliwości wywoływanych stałym używaniem ramienia do wykonywania konkretnych czynności, np. uprawiania sportu, pracy przy komputerze. Do tego zajęcie takie często wymaga utrzymywania określonej, nie zawsze wygodnej pozycji nadgarstka. Charakterystycznym objawem jest odczuwanie drętwienia ręki, mrowienia w niej, jak również mniej lub bardziej dotkliwego bólu. Zespół cieśni nadgarstka diagnozuje m.in. badanie emg. Dzięki stwierdzeniu występowania tego konkretnego schorzenia można podjąć odpowiednią terapię.

Ból nadgarstka – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną odczuwania bólu nadgarstka, który może okazać się jednym z pierwszych objawów wspomnianego zespołu, jest wykonywanie przez dłuższy czas czynności wymagającej układania dłoni w jakiejś pozycji. Przeważnie są to zajęcia typu: pisanie na komputerze, praca fizyczna z dużym obciążeniem, podciąganie się na rękach. Choroba nie atakuje od razu, zazwyczaj potrzeba przepracowania w ten sposób kilku tygodni, miesięcy, lat. Można przewidzieć jej rozwój, zwracając uwagę na różne wczesne objawy, i zacząć już wtedy zapobiegać. Z reguły im wcześniej podejmie się terapię, tym łatwiej o pozbycie się najbardziej dokuczliwych objawów. Z drugiej strony najprawdopodobniej trzeba będzie zmienić zajęcie na lżejsze lub wdrożyć w swój harmonogram dnia na stałe pewne ćwiczenia gimnastyczne.

Zespół cieśni nadgarstka – choroba zawodowa?

Ponieważ bezpośrednią przyczyną powstawania i rozwoju zespołu cieśni nadgarstka jest określona praca, można określić tę chorobę mianem zawodowej. Jak ją rozpoznać? Zazwyczaj zaczyna się od odczuwania sporadycznych dolegliwości bólowych właśnie w okolicach nadgarstka, czasem w całym ramieniu. Ból jest na tyle silny, że potrafi wybudzić np. ze snu. Mogą wystąpić również objawy drętwienia kończyny lub charakterystyczne „mrówki”, tak jakby ręka cierpła pod wpływem złej pozycji. W początkowym stadium zaawansowania zespołu cieśni nadgarstka kończyna pozostaje sprawna, a ból mija pod wpływem środków dostępnych bez recepty. Jeśli jednak nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, np. odpowiednie ćwiczenia, może dojść do zaostrzenia objawów. Wtedy dość typowa będzie już utrata władzy w ręce objętej chorobą, czyli np. upuszczanie trzymanych przedmiotów, trudności ze ściskaniem czegoś, itd.

Czy i w jaki sposób można leczyć zespół cieśni nadgarstka?

Chociaż objawy bywają dość jednoznaczne, żeby podjąć właściwą terapię należy być stuprocentowo pewnym, że dolegliwości bólowe czy mrowienie wywołane są właśnie zespołem cieśni nadgarstka (istnieje ryzyko wielu innych chorób, łącznie z nowotworem kości). Diagnoza może zostać postawiona na przykład za pomocą badania EMG (elektromiografii) lub też testów Tinela czy Phalena. Elektromiografia jest najbardziej precyzyjnym badaniem, dzięki któremu można wykluczyć inne schorzenia dotyczące nerwów kończyn górnych. Metoda leczenia określana jest na podstawie wyników testów – niekiedy można poprzestać na ćwiczeniach i zmianie trybu życia. Bardziej zaawansowane przypadki leczy się operacyjnie.