zwalczanie-bolu-w-przyjemny-sposob-czyli-olejki-eteryczne-na-bol-gardla

Zwalczanie bólu w przyjemny sposób, czyli olejki eteryczne na ból gardła

Bóle gardła mogą pojawić się o każdej porze roku. Bywają objawem towarzyszącym chorobom takim jak grypa, angina czy nawet przeziębienie, ale mogą też wystąpić w konsekwencji narażenia gardła na wysiłek czy wypicia zimnego napoju, zjedzenia lodów w upalny dzień. Są zdecydowanie nieprzyjemne, dlatego gdy tylko się pojawią, dla własnego komfortu trzeba podjąć środki zmierzające do naprawienia sytuacji. Najlepiej udać się do lekarza, żeby wykluczyć każdą poważną dolegliwość. Samą bolesność gardła można zwalczyć jednak domowymi metodami – niektóre, np. zastosowanie olejków eterycznych, są bardzo przyjemne i dodatkowo relaksują.

Jak można stosować olejki do inhalacji?

Inhalacje za pomocą pachnących olejków eterycznych można bez problemu wykonać w domu. Są to tzw. parówki, czyli zabiegi realizowane dzięki leczniczej mocy wybranych specyfików rozpylonych w gorącym, wilgotnym powietrzu (parze wodnej). Parówkę może wykonać każda osoba, o ile nie istnieją przeciwwskazania (warto zapytać lekarza). Przeciwwskazania dotyczą np. astmy lub alergii na konkretny składnik, problemów z sercem itd. Przydatny będzie specjalny kominek, a jeśli niczym takim nie dysponujemy, może go zastąpić zwykła miska.

Trzeba się również zaopatrzyć w duży ręcznik. Kolejnym krokiem jest zagrzanie wody – może być wrząca lub prawie wrząca – i następnie wkropienie do niej niewielkiej ilości wybranego olejku. Następnie nachylamy się nad miską, przykrywając szczelnie głowę ręcznikiem i wykonujemy powolne, głębokie oddechy. W razie zbyt wysokiej temperatury, zawrotów głowy, trudności z oddychaniem należy zrobić przerwę. Zabieg nie powinien trwać dłużej niż 15 minut.

Gdzie najlepiej kupić olejki eteryczne?

Produkty lecznicze, a więc i olejki eteryczne, muszą pochodzić z zaufanego źródła. Najlepiej zaopatrzyć się w aptece, gdzie ma się pewność jakości, można też zadać pytanie co do właściwego zastosowania każdego z olejków. Farmaceuta pomoże również w dobraniu aplikatora czy inhalatora oraz zaleci odpowiednie dawkowanie.

W czym pomoże olejek herbaciany?

Jednym z bardzo lubianych olejków eterycznych jest olejek herbaciany. Można go zastosować do inhalacji, gdy pojawią się objawy wskazujące na przeziębienie czy katar. Pozwoli pozbyć się nieprzyjemnych objawów, jak również zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Olejek ten można także wykorzystać do stworzenia płukanki – kilka kropel wlanych do szklanki letniej wody posłuży do płukania bolącego gardła.

Olejek eukaliptusowy również przydatny podczas infekcji

Warto rozważyć użycie olejku eukaliptusowego. Wykorzystany do inhalacji pozwoli udrożnić drogi oddechowe i pozbyć się wrażenia zaciśniętego nosa i gardła. Wpłynie korzystnie na samopoczucie, zrelaksuje i uspokoi. Użyty do płukanki złagodzi ból gardła, jest zresztą często stosowanym składnikiem przeróżnych cukierków i pastylek do ssania, jak też syropów przepisywanych na kłopoty z gardłem, kaszlem, przeziębieniem.

A może olejek sosnowy?

Relaksujący zapach lasu pozwala nie tylko zniwelować zmęczenie i rozdrażnienie, ale również wpłynąć pozytywnie na objawy towarzyszące przeziębieniu, w tym bolesność gardła, zatkany nos, kichanie i kaszel. Olejek sosnowy zastosować można do inhalacji (i przy okazji wypełnić wnętrze przyjemną wonią) lub tak jak inne olejki, wykorzystać do stworzenia leczniczej płukanki.